+36-93-787050
Nagykanizsa, Sugár út 8.
 Régi oldal
kezdőlap / hírek / Malackodtak Mura-mentén
2019. február 18. hétfő 15:09
Malackodtak Mura-mentén
Hatodik alkalommal rendezte meg szombaton Murakeresztúr és Fityeház a Mura-menti malacságokat.
Murakeresztúr

Meglepetéssel is készültek a tréfás kedvű böllérek: először egy plüssmalaccal keltek birokra. A főzőcsapatoknak természetesen nem ezen az egy játékállaton kellett osztozkodniuk: mindegyikük kapott egy sertést, helyi gazdák felajánlásából. Az úgynevezett „látványdisznóvágás” 130 kilós áldozatát régi falusi szokások szerint kezdték feldolgozni: a szőrét égő szalmával perzselték le. A bontás után munkához láttak a csapatok: általában több fogás is készült.

– Főételként csinálunk szőlős savanyúkáposztát vajon párolt szűzpecsenyével, és azután hurkát, kolbászt. És toroskáposztát is csinálunk – árulta el Sámóczi István. A böllércsapatok fiataljai otthonról hozták magukkal a sütés-főzés fortélyait. – Édesapáktól, édesanyáktól, nagymamáktól, nagypapáktól tanultuk, már kisgyermekkorunkban ott voltunk mellettük, és ellestük, miként működik ez az egész. De most is segítenek itt a nagymamák –  mondta el Grudics Kristóf. 

A 2014-ben elindult Mura-menti malacságok mára igazi fesztivállá nőtte ki magát. – Nyolc csapat van itt, de rajtuk kívül még öt szeretett volna jelentkezni. Kezd bővülni az érdeklődési kör a böllérfesztivál iránt itt, Zala megyében és a dunántúli régióban is –nyilatkozta Zavarkó József főszervező.

Sőt, még a határon túlról, Horvátországból is érkeztek vendégek: egy részük fellépőként, a többiek pedig a versenyen vettek részt.  Az egyházközségi böllérfesztivál megnyitóján elhangzott: a disznótorok régen igazi nagy családi események voltak, a falvak ünnepei. – Megfelelő hagyományokkal, ami falvanként vagy térségenként változott. Hiszen, ha elutazunk egy 20-30 kilométerrel távolabb fekvő településre, az ott készített ételeknek már más volt az ízük, más lehetett az ízesítésük. Ezért fontos, hogy a települések a hagyományaikhoz ragaszkodnak – fogalmazott Cseresnyés Péter miniszterhelyettes, országgyűlési képviselő.

A Mura-menti malacságokat hatodik alkalommal rendezte meg Murakeresztúr és Fityeház önkormányzata, valamint a murakeresztúri egyházközség. A szervezők minden korosztályra gondoltak, a koncertek éjszakába nyúlóan várták az érdeklődőket.

Galéria
további friss hírek
22
már.
20:00
1
Nagykanizsa
A Mura-program és a körkörös gazdaság
22
már.
15:54
4
Nagykanizsa
Sikeres volt a Nagykanizsai Civil Kerekasztal Egyesület és a Magyar Vöröskereszt területi szervezete által közösen szervezett véradás.
22
már.
15:51
4
Nagykanizsa
Adathalászok próbálnak meg ügyfélkapus bejelentkezési és bankkártyaadatokat megszerezni – figyelmeztet a NAV.
A csalók az adóbevallási időszakra hivatkozva keresik meg a gyanútlan adózókat. Az ismeretlenek már nemcsak e-mailben, hanem SMS-ben, élő telefonhívással is próbálkoznak. Az adóhivatal mindenkitől azt kéri, hogy az..tovább olvasom
22
már.
15:49
4
Nagykanizsa
Új kiállítás nyílt a Hevesi-iskolában.
A tárlaton Torjay Valter csaknem harminc alkotását tekinthetik meg az érdeklődők. A szombathelyi festőművész a szimbolizmus jegyében készíti festményeit. Kedvelt témái közé tartozik a kereszténység..tovább olvasom
22
már.
15:46
4
Nagykanizsa
A végvári hagyományőrzők idén is kétnapos rendezvénnyel emlékeznek meg Thúry Györgyről, Dunántúl oroszlánjáról.
A kanizsai hagyományőrző vitézek szerint testi és lelki felfrissülésre, megújulásra is kiváló lehetőséget nyújt a Thúry Portya, ami minden évben új programokkal bővül. A tavalyi – országos rekordnak..tovább olvasom
22
már.
15:41
4
Nagykanizsa
A Zalaerdő Kanizsán ezzel a helyszínnel csatlakozott a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akcióhoz.
Felvételeinken már az egykori favár megtisztított környezete látható. Ide rendszeresen raknak le ismeretlenek illegálisan hulladékot. – Szerencsére annyira nem látom vészesnek a helyzetet az erdőben. Mi a kolleganőmmel a..tovább olvasom
22
már.
15:39
4
Nagykanizsa
A Savaria Szimfonikus Zenekar zárta a Filharmónia Magyarország által szervezett komolyzenei koncertsorozatot.
Méltó módon búcsúztatta a kanizsai közönség a Filharmónia Fortissimo bérletének idei évadát. A Hevesi Sándor Művelődési központban ezúttal a Savaria Szimfonikus Zenekar adott komolyzenei koncertet...tovább olvasom
22
már.
15:28
4
Nagykanizsa
A Kőrösi-iskolában a fenntarthatósági héten a diákok több környezetvédelmi programon is részt vettek. A Kiskanizsai-iskola tanulói pedig minden évben csatlakoznak a TeSzedd! mozgalomhoz.
online
adás
Kövesse élőben a Kanizsa Tv adását!
kanizsa tv
magazin
Nézze vissza magazinjainkat online!
kanizsa tv
híradó
Nézze vissza napi híradónkat online!
Ismerje meg a Pannon Egyetem Nagykanizsai kampuszának életét!
mai műsor
10:15
Lapozó
12:00
12:30
Heti Híradóink
13:45
14:15
Kommentár nélkül – heti válogatás
14:40
15:10
Napi Kanizsa - újranéző
15:35
16:05
16:35
Lapozó
18:00
Info blokk, benne Napi Kanizsa, Kommentár nélkül
18:10
18:40
Kanizsa külvárosa és annak pusztulása, a Kanizsa környéki erődítések topográfiája - Dr. Vándor László előadása
19:00
Sztárportré: Várkonyi Attila
19:30
Info blokk, benne Napi Kanizsa, Kommentár nélkül
19:40
Kanizsa TV Filmklub: Feketeszakáll és a Karib-tenger kalózai 2. rész
20:50
21:40
Info blokk, benne Napi Kanizsa, Kommentár nélkül
21:50
Lapozó
híradó 2019.03.22

SZOROSABB KAPCSOLAT – cserediákprogram indulhat kanizsai és indiai iskolák között, a dél-ázsiai országban hasznos lehet a magyarok víztechnológiai tudása, ezt India új magyarországi nagykövete mondta délelőtt Nagykanizsán 

VALÓS BAJ A MŰANYAG – egyre több van belőle a vizekben és az ottani élőlényekben, az újrahasznosítás, a körforgásos gazdaság segíthet mérsékelni a problémát, hangzott el a Pannon Novum rendezvényén 

NAGYTAKARÍTÁS – összeszedték a szemetet a Csónakázó-tónál, a Kőrösi- és a Kiskanizsai-iskola környékén is

partnereink
NaGESZ
Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt.
Nagykanizsa Online
VIA Kanizsa
Kanizsaii Kulturális Központ
zalaerdő.hu
dzviz
Halis
nfv-pannonia
hellozalakaros
hellozalakaros
hellozalakaros
Telefon: +36-93-787050; Telefax: +36-93-787050 Email: kanizsatv@kanizsatv.hu
Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25. Telefonszám: (+36 1 457 7100) Web: www.nmhh.hu