+36-93-787050
Nagykanizsa, Sugár út 8.
 Régi oldal
kezdőlap / hírek / Malackodtak Mura-mentén
2019. február 18. hétfő 15:09
Malackodtak Mura-mentén
Hatodik alkalommal rendezte meg szombaton Murakeresztúr és Fityeház a Mura-menti malacságokat.
Murakeresztúr

Meglepetéssel is készültek a tréfás kedvű böllérek: először egy plüssmalaccal keltek birokra. A főzőcsapatoknak természetesen nem ezen az egy játékállaton kellett osztozkodniuk: mindegyikük kapott egy sertést, helyi gazdák felajánlásából. Az úgynevezett „látványdisznóvágás” 130 kilós áldozatát régi falusi szokások szerint kezdték feldolgozni: a szőrét égő szalmával perzselték le. A bontás után munkához láttak a csapatok: általában több fogás is készült.

– Főételként csinálunk szőlős savanyúkáposztát vajon párolt szűzpecsenyével, és azután hurkát, kolbászt. És toroskáposztát is csinálunk – árulta el Sámóczi István. A böllércsapatok fiataljai otthonról hozták magukkal a sütés-főzés fortélyait. – Édesapáktól, édesanyáktól, nagymamáktól, nagypapáktól tanultuk, már kisgyermekkorunkban ott voltunk mellettük, és ellestük, miként működik ez az egész. De most is segítenek itt a nagymamák –  mondta el Grudics Kristóf. 

A 2014-ben elindult Mura-menti malacságok mára igazi fesztivállá nőtte ki magát. – Nyolc csapat van itt, de rajtuk kívül még öt szeretett volna jelentkezni. Kezd bővülni az érdeklődési kör a böllérfesztivál iránt itt, Zala megyében és a dunántúli régióban is –nyilatkozta Zavarkó József főszervező.

Sőt, még a határon túlról, Horvátországból is érkeztek vendégek: egy részük fellépőként, a többiek pedig a versenyen vettek részt.  Az egyházközségi böllérfesztivál megnyitóján elhangzott: a disznótorok régen igazi nagy családi események voltak, a falvak ünnepei. – Megfelelő hagyományokkal, ami falvanként vagy térségenként változott. Hiszen, ha elutazunk egy 20-30 kilométerrel távolabb fekvő településre, az ott készített ételeknek már más volt az ízük, más lehetett az ízesítésük. Ezért fontos, hogy a települések a hagyományaikhoz ragaszkodnak – fogalmazott Cseresnyés Péter miniszterhelyettes, országgyűlési képviselő.

A Mura-menti malacságokat hatodik alkalommal rendezte meg Murakeresztúr és Fityeház önkormányzata, valamint a murakeresztúri egyházközség. A szervezők minden korosztályra gondoltak, a koncertek éjszakába nyúlóan várták az érdeklődőket.

Galéria
további friss hírek
22
nov.
18:20
1
Nagykanizsa
Sajtótájékoztatót tartottak a jövő csütörtöki közgyűlésről
22
nov.
18:07
1
Nagykanizsa
10 éve szolgál Nagykanizsán Hella Ferenc
22
nov.
18:00
1
Palin
Palini FC - Eszteregnye SE 5-0
22
nov.
15:59
4
Nagykanizsa
Az elmúlt tíz év legjelentősebb magyar-horvát gazdasági konferenciáját tartották önkormányzatok, kamarák és vállalkozások részére Nagykanizsán.
22
nov.
15:51
4
Nagykanizsa
A háromfordulós judo megmérettetésen idén – a rendező NTE mellett – egy zalaegerszegi, egy nagyatádi, egy lábodi és egy somogyszobi klub vett részt.
22
nov.
15:21
4
Újudvar
A szervezők hagyományteremtő szándékkal tartották meg nemrégiben az amatőrök számára kiírt versenyt.
Egy zalaegerszegi-kanizsai duó nyerte az első Zalakarosi Fürdő Opent Újudvaron. A szervezők hagyományteremtő szándékkal tartották meg nemrégiben az amatőrök számára kiírt versenyt. A tornán végül 14 vegyes..tovább olvasom
22
nov.
15:10
4
Nagykanizsa
Balogh László a jövőben a közgyűlések előtt újságírókkal is átbeszéli majd a testületi ülések aktualitásait.
Bízik benne, hogy érdemben is el tudják kezdeni a közös munkát a jövő heti testületi ülésen – ezt a polgármester mondta azon a hagyományteremtő szándékkal kezdeményezett sajtóbeszélgetésen,..tovább olvasom
22
nov.
15:06
4
Nagykanizsa
Olasz Ágnes fotóművész kiállítása látható a Magyar Plakát házban.
A csend hangja címmel nyílt kiállítás tegnap a Magyar Plakát Házban. A Thúry György Múzeum legújabb tárlata Olasz Ágnes fotóművész munkáit mutatja be. A kanizsai születésű alkotó..tovább olvasom
online
adás
Kövesse élőben a Kanizsa Tv adását!
kanizsa tv
magazin
Nézze vissza magazinjainkat online!
kanizsa tv
híradó
Nézze vissza napi híradónkat online!
Ismerje meg a Pannon Egyetem Nagykanizsai kampuszának életét!
mai műsor
híradó 2019.11.22

MEGDUPLÁZÓDHAT A FORGALOM – az utóbbi 10 év legjelentősebb magyar-horvát gazdasági konferenciáját tartották önkormányzatok, kamarák és vállalkozások részére Nagykanizsán   

SAJTÓBESZÉLGETÉS – a polgármester a jövőben a közgyűlések előtt újságírókkal is átbeszéli majd a testületi ülések aktualitásait, az első alkalmat ma tartották 

A CSEND HANGJA – Olasz Ágnes fotóművész képeiből nyílt kiállítás a Magyar Plakát Házban

partnereink
Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt.
Nagykanizsa Online
VIA Kanizsa
Kanizsai Kulturális Központ
zalaerdő.hu
dzviz
Halis
nfv-pannonia
hellozalakaros
hellozalakaros
hellozalakaros
Telefon: +36-93-787050; Telefax: +36-93-787050 Email: kanizsatv@kanizsatv.hu
Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25. Telefonszám: (+36 1 457 7100) Web: www.nmhh.hu