Szabó Szilvia grafológus interaktív előadásából sok mindent megtudhattak az érdeklődök tegnap a HSMK-ban.
A kisgyermek sosem rajzol fölöslegesen. Firkáin és rajzain mindennek, így a színeknek és a formáknak is oka van. Ezt vallja Szabó Szilvia grafológus, aki interaktív előadásában arra kereste a választ, mit akar üzenni a rajzokkal a kisgyermek. „Az előző évadban megvalósult három gyermek elsősegély-nyújtó tanfolyam, ami nagy sikert aratott. Ez inspirálta azt, hogy egy olyan témát hozzunk be, ami szintén a kisgyermekeseket érinti, de más aspektusból. Illetve Szilvi egy személyes ismeretség révén már a látókörünkben volt, így adott volt, hogy a grafológiát behozzuk az idei, őszi kínálatunkba” - mondta Koros Eszter művelődésszervező.
Szabó Szilvia elsősorban írásokat elemez, de a gyermekrajzok régóta foglalkoztatják. Véleménye szerint a papírra vetett alkotások nagyon különleges dolgokat árulnak el a gyerekekről. Őket még a képzeletük és az érzelmeik irányítják, és amit megfelelő szókincs híján nem tudnak elmondani, azt rajzban közvetítik. „Nagyon sok mindent elárulnak az alkalmazott színek, ők még nem úgy választanak színt, mint mi, felnőtt emberek, hanem a hangulatuk irányítja őket. Ezért lehet egy rajzon például piros a hópehely vagy kék a kiskutya. És ez nem azért van, mert ő nem ismeri fel a színeket, hanem mert számára ez a szín plusz érzelmi tartalmat közvetít. A szín-szimbolika értelmezésével mind megfejthető, hogy miről árulkodik a különleges szín” - fogalmazott Szabó Szilvia grafológus.
Az érzelmek, az örömök és konfliktusok is megnyilvánulnak a gyermekrajzokban. A szakember szerint a fekete folyamatos és erős használata vagy hirtelen megjelenése után a szülőnek ajánlatos beszélgetni a gyermekével, hogy mik történtek vele az utóbbi időszakban.